PORADNA PRO RODIČE

Typologická poradna pro rodiče, kteří chtějí porozumět svým dětem.

Ptejte se!

Do formuláře napište váš dotaz. Co vás na dítěti trápí, co potřebujete pochopit, co chcete změnit. Anonymně váš dotaz zveřejním zde na stránce i s odpovědí, kterou vám zašlu také mailem. Odpovědi zde budou i pro další maminky a rodiče.

Vaše údaje budou použity pouze pro zodpovězení vašeho dotazu dle zásad ochrany osobních údajů.

VAŠE DOTAZY

DOTAZ:

Dobrý den,
moje 8 letá dcera se projevuje hodně jazykem Pracanta. Chtěla bych se zeptat, jestli byste neměla nějaký tip, jak kultivovat její zaměření na peníze a vypočítavost. Děkuji.

ODPOVĚĎ:

Pracant potřebuje mít možnost pracovat s penězi a získávat zkušenosti. Nebojte se toho.  Tím, že to budete s dcerou kultivovat, tak ona se tím naučí rozpoznat hodnotu věcí

Nechte dcerku hospodařit tam, kde to jde: rozhodovat o jejím majetku a financích. Ona potřebuje vědět, co z čeho bude mít a za jakou protihodnotu co dělá. To je Pracantova přirozenost. Současně je potřeba ji učit férovosti a doplňovat dceři vztahovou rovinu párovým jazykem Psychologa

Nechtít po ní, aby dělala všechno jen z dobrého srdce, ale aby si uvědomila, že když bude invazivní a bude se chovat nekamarádsky, tak z toho budou důsledky, že ji třeba nebudou mít lidé rádi.

Ať se naučí pocítit ty prožitky, aby současně k Pracantovi rozvíjela i srdce. Aby nedošla k tomu, že i lidi a vztahy bude přepočítavat na peníze, jestli z toho člověka něco má nebo nemá. 

Aby se naučila vidět hodnotu i bez peněz, v lásce, citech a vztazích. Že když nebude mít peníze, tak si nic nekoupí, ale když bude mít dobré vztahy, tak jí někdo pomůže ze srdce. Vést ji k dobrému hospodaření, ale i štědrostivelkorysosti. A k férovosti – na to Pracant slyší. Možná ne v 8 letech, ale obecně ano.

Učitě ji nechte hospodařit a učit se z důsledků. Je možné dcerku motivovat třeba i ziskem z procent, když ušetříš z kapesného, dostaneš procento úroku, když neušetříš, dostaneš méně. Nebo jiný systém hospodaření s penězi a zdroji. Záleží, jaké jsou vaše hodnoty a co chcete dcerku naučit.

Ale moc s Pracantkou nediskutovat ve smyslu Přemýšlivecké analýzy, prostě ji vést k důsledkům jejích činů včetně souvislostí dopadu na vztahy. Stručně: "Když ty uděláš tohle, tak se stane tohle."

Můžete jí předat i to, že její hodnota není dána jen tím, kolik má peněz. Že existují lidé, kteří hodnotu člověka posuzují dle jeho úspěchu, ale také lidé, kteří se dívají spíše na kvalitu srdce (to je možná ale na 8 letou holčičku příliš filozofické téma, to nechám na vás, ale pokud už teď na to neslyší, přijďte s tím později). Ona si vybere, co jí bude bližší.

Pracantské děti si v dospělosti umí dobře stanovit hodnotu financí a umí si říct o peníze, pokud se to v nich nepotlačuje jako něco fuj. Nedělat ze vztahu k penězům zlou věc. Učit zdravé finanční gramotnosti, pokud již v tomto věku na to pozitivně reaguje.

Je dobré znát svůj typ jako maminky, vědět, co vám na jejím Pracantovi nejvíce vadí.  Pro ni to může být vše v pořádku a pro vás to může být stresující jazyk. Abyste jí tedy do uvažování nechtěně nevnesla váš typologicky negativní úhel pohledu, aby si ona nepřipadala špatná za to, co je její přirozenost. To je vždy potřeba vědět, jaký jsem typ já máma a proč mi vadí, jak se chová moje dítě.

Vypočítavost – pokud tomto jazykem ona jedná, zkuste to sledovat a na chvilku její chování napodobit. Udělat to stejně jako ona v situaci, kde reagujete běžně jinak. Třeba pokud po vás něco vyžaduje, ihned opáčit: "A co za to?" Například snídaně, chce jíst a co za to? Zní to možná šíleně, chtít od dcerky oplátku za to, že jí dáte najíst, ale ona si tak uvědomí hodnotu toho, že vaříte a chystáte jídlo. Jako v restauraci, kde se za kvalitu platí.

Pracant si obecně lépe uvědomuje hodnotu druhých lidí a jejich činů, když za to musí draze zaplatit nebo něco udělat na oplátku. Reciproční princip. Zkuste to v různých situacích a sledujte, co se stane. Pravděpodobně vám bude víc rozumět a můžete i skrze to najít cestu k uvědomění si její i vaší hodnoty.

Krásný den!
Saška – Mentální jazyky

Chcete nechat otypovat své dítě? Koukněte na video:

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video