Existují lidé, kteří vám řeknou, že typologie je škatulka, která člověka omezuje ve vývoji, uzavírá nás do ohraničených kolonek, do kterých se zaparkujeme, zavřeme za sebou vrátka a tím to skončí. Pojďme si říct, proč to tak někteří lidé vnímají a proč je pro jiné lidi typologie super pomocník k pochopení sebe i druhých.
STO LIDÍ, STO CHUTÍ
Jeden pán napsal toto: „Definovat škatule a napasovat do nich veškerý obsah je tak krátkozraké. Vnímejme pestrý svět ve všech jeho souvislostech a odstínech a opusťme snahu za každou cenu hledat algoritmy/vzorce chování jedinců v porovnání s definovanými množinami. Je to krátkozraké, nepravdivé.“
Jiná žena ale na svém profilu napsala zase toto: „Jak čtu o svých silných a slabých stránkách, uvědomuji si mnohem víc, jak nasytit sebe, abych mohla být prima plynoucí žena, manželka, máma, lektorka… Je to taková úleva znát svoje potřeby!! Mít „razítko“ na to, co potřebuju. Nějak je to pak snazší si to dopřát. Nebo to plánovat.“
Někteří lidé vidí typologii jako omezující, svazující, nastavující mantinely. Pro pána to je škatulka, která dle jeho pohledu zabraňuje vidět svět pestře a v souvislostech. Pro paní je to naopak pomocník při poznávání sebe sama. Čím to? Je to tím, že každý člověk si vybírá cestu, která mu je typologicky bližší.
Někomu typologie pomáhá vidět souvislosti a mít nadhled právě díky tomu, že si věci rozdělí do jednotlivých kategorií. Má tak více přehled, co kam spadá. Potřebuje si zaparkovat do chlívečku to, kým je, a pak tomu lépe rozumí. Ale někomu toto rozdělování nedělá dobře a potřebuje nic nedefinovat a neškatulkovat, cítí se definicemi omezován.
Každý člověk vnímá jinak, protože každý z nás je jiný typ. Já se s tím setkávám v praxi běžně. Mentální jazyky si vybere člověk, jehož typu je příjemné definovat chování, hledat v něm zákonitosti a algoritmy. Nevybere si je ten, kterému se toto typologicky příčí a přijde mu to příliš zkostnatělé, i když to zkostnatělé není.
Mentální jazyky nejsou pro každého. Popíraly by tím, co učí – že nejsme všichni stejní. Kdybychom byli stejní, líbily by se nám všem stejné věci. Ale já vím, že si MJ nevybere každý a že mnozí z toho nebudou vůbec nadšeni. To je dáno tím, jaký jste typ – podle toho buď budete typologii vyhledávat, nebo odsuzovat, nebo vám to bude úplně jedno. 🙂
DEFINICE NEJSOU PRO KAŽDÉHO
Definice sama o sobě souvisí s jazykem hlavy – s jazykem Přemýšlivce, který potřebuje věci pojmenovávat, analyzovat a oddělovat. A někomu tento jazyk nemusí dělat dobře. Můžete být například silně iracionální typ, který má jazyk Přemýšlivce slepý, tudíž jakékoliv logické vysvětlování a ohraničování pro vás bude stejný pocit, jako zavřít ptáka do klece. Váš typ bude typologii odmítat a raději budete situace jen pozorovat, necháte věci více plynout, protože v definicích nevidíte smysl a odpovědi budete nacházet jinak (třeba přes intuici). To je v pořádku, jste takový typ.
Anebo budete naopak typ, který má silný jazyk rozumu, ale je nastaven na svou jedinou nebo všeobecnou pravdu a jiné teorie odmítá. Možností je více, setkala jsem se s různými typy, které odmítaly typologii. Není ale potřeba tento obor zpochybňovat nebo se ho bát, neboť jinému typu, který třeba na jazyk Přemýšlivce slyší, může typologie přinést nadhled, pochopení, barevnost, pestrost a souvislosti právě touto cestou.
PRO KOHO TEDY MJ JSOU?
Mentální jazyky jsou ideální pro ty z vás, kteří:
Je dobré mít v tomto jasno. Typologie osobnosti je komplexní obor, který nám pomáhá něco pochopit. Nemůže ale pomoci všem stejně, protože nejsme stejní. Respektujme odlišné potřeby. Já je respektuji a nikdy neútočím na nikoho, kdo typologii odmítá, ani ji nikomu nevnucuji. Pouze mluvím o přínosu tohoto typologického systému, aby si jej mohli vybrat ti, se kterými rezonuje…
UŽ JSTE V KLUBU MENTÁLNÍCH JAZYKŮ?
V KLUBU MJ najdete především audia a videa zdarma. :-)