Pro které typy není dobré vystupovat z komfortní zóny?

Mnoho motivačních koučů dnešní doby vás nabádá, abyste vystoupili z komfortní zóny, překonali své limity, posunuli své hranice, udělali něco, čeho se bojíte, nastavili si laťku hodně vysoko atd. Tímto způsobem se můžete ve svém životě posunout a něco změnit.

Každý typ má ale své limity a komfortní zóna pro jednoho může být jiná než pro druhého. Pojďme si říct, jaké jazyky jsou zde ve hře, co tato doporučení ovlivňuje.

Výstup z komfortní zóny mají nejradši typy, v jejichž výchozím nastavení hraje zásadní roli jazyk Bojovníka. Bojovník totiž miluje velké výzvy, diskomfort, těžké podmínky, překonání fyzických možností atd. (o tomto jazyce se učíme v 1. třídě online kurzu).

Pro tyto typy je velká motivace se překonat a přináší jim to pocit uspokojení, posunu, dosažení cíle, zvládnutí překážky mimo komfortní zónu. Jsou to buď typy se silným jazykem Bojovníka, nebo typy, kteří tento jazyk mají v plusu.

Jsou ale typy, pro které je jazyk Bojovníka velký stres, může jim způsobovat psychický zkrat i fyzické potíže, pokud tento jazyk budou používat ve větším měřítku, než je jejich typ schopen. Jsou to většinou typy, které mají jazyk Bojovníka slabý či v minusu. Takové typy by se neměly vrhat do překonávání svých možností ve velké míře, jinak jim tento může ublížit a může vychýlit jejich rovnováhu.

Než se tedy začnete řídit doporučením vystoupit z komfortní zóny, podívejte se na svůj typ a zjistěte, na kolik procent máte jazyk Bojovníka silný a jestli jeho polarita je v plusu či minusu. Polovina typů má tento jazyk v minusové polaritě, a tudíž je pro ně překonávání se a vystupování z komfortní zóny stres, který ovšem nemusí vést k úspěchu. Není to o tom, že takové typy by měly pouze sedět na zadku a fňukat v koutě. Jde o to, že způsob, který je bude rozvíjet, mohou dělat v rámci své komfortní zóny mnohem lépe a úspěšněji, než když z ní vystoupí.

Představte si to na květině. Některá vydrží sluneční svit, jiná potřebuje stín. Pokud květinu, která potřebuje stín, vystavíte v létě na přímé sluníčko, donutíte ji tak vystoupit z její komfortní zóny, tedy z jejího přirozeného prostředí, co se stane? Posune se někam? Nikoliv. Spálíte květinu, protože jí sluníčko nesvědčí. A naopak nemůžete umístit do stínu květinu, která slunce potřebuje, aby rostla.

Stejně tak to je u lidí. Ne pro každého je dobré skákat v zimě do ledové vody, ne každý musí chodit makat do posilovny, fyzicky se nutit do náročných výkonů. Ne každý potřebuje podávat velké výkony, někomu stačí malé.

Je potřeba respektovat vlastní limity, protože pro někoho je opravdu skvělý zážitek a posun, když jde náročnou vysokohorskou túru v nelidských podmínkách nebo když se hecuje k pokoření lenosti těla. Ale pokud je toto pro jiný typ limitem, který hraničí se zdravím, rozhodně by se tímto neměl nechat motivovat a už vůbec ne řídit.

Jsou i jiné cesty, jak dosahovat úspěchu a posunu v životě. A nemusí to být zrovna vystupování z komfortní zóny. Komfortní zóna není jen ta fyzická, má více podob i pracovní, emoční atd.

  • Ne každému dělá dobře mluvit na veřejnosti, natáčet videa, ukazovat se (jazyk Herce).
  • Ne každému dělá dobře makat 10 hodin denně a vydělávat miliony (jazyk Pracanta).
  • Ne každému dělají dobře změny a směřovat stále kupředu (jazyk Vizionáře).
  • A ne každému dělá dobře se překonávat a chtít pořád víc (jazyk Bojovníka).

 

Pro někoho není motivací vydělat miliony, aby mohl trávit léto na pláži na Bali, i když je teď trendy jet na zimu do teplých krajů. Někomu stačí malé cíle a není to pro jeho život žádný zásek ani ostuda. Protože měřítka velikosti má každý typ úplně jiná.

Příklady jazyků, které nabádají k vystoupení z komfortní zóny:

  • jazyk bojovníka = překonat se fyzicky, dát si do těla, mít velké cíle, tah na branku, výkon, akce, drsné podmínky, jít za hranice svých sil
  • jazyk pracanta = vydělávat miliony, točit velké investice, hnát se za úspěchem, mít velké výsledky, úspěch a jméno, zakládat projekty
  • jazyk herce = prezentovat se na veřejnosti, mluvit před mnoha lidmi, projevovat otevřené emoce, mluvit o sobě, ukazovat svou tvář
  • jazyk vizionáře = směřovat kupředu, inspirovat sebe i druhé, rozvíjet se, motivovat druhé, rozjíždět se novým směrem, dělat změny, propojovat různé směry do celku

Pro někoho třeba není přirozené projevovat navenek emoce a city. Takový člověk není porouchaný a nemusí se do toho nutit tím, že bude chodit na kruhy a tam ze sebe ždímat pláč, smích, mluvení před lidmi, aby se to naučil. Takový člověk potřebuje pocítit, že je v pořádku, že jeho limit ve vyjádření emocí je nízký a přijme sebe takového jaký je. Pokud bude chtít vyjádřit emoci, může to udělat jiným jazykem než slovem či mluvením. A nemusí si připadat zablokovaný nebo divný.

Typy, jimž přemíra těchto jazyků nedělá typologicky dobře, by se neměli nechat strhnout jinými typy, kterým naopak tyto jazyky prospívají. Typy, které tyto jazyky přitahují a motivují, ale mají je slabé, by si neměli také nakládat velké množství a nehrát si na to, že budu někým jiným. Protože i tehdy to může uškodit.

Srovnání:

Bojovník 25 %  +
Slabý jazyk, můžete špatně odhadnout své síly, kapacita jazyka nebude stačit na to, abyste nálož skutečně uvezli, ale je tam plus, takže vás podvědomě výzvy přitahují a máte z překonání určitou radost, i když to nevyjde a příště to chcete zase znovu zkusit.

Bojovník 25 %  –
Slabý jazyk, nemáte kapacitu a ještě k tomu je tam minus, takže se radši zcela vyhýbáte všemu, co nemáte plně pod svou kontrolou, jste na sebe opatrní, z tlaku a velkých výzev je vám špatně a jste z nich ve stresu, který vás blokuje, nikoliv rozvíjí. Potřebujete si svou komfortní zónu chránit a vystupujete jen zřídka, někdy jste na sebe hrdí, když zvládnete více, než jste si mysleli, ale musíte to rozdýchat a nechcete to opakovat.

 

Na samotě u lesa:

„Pane Lorenc, uvezu to?“ (množství cihle na vozíku)
„Ne.“
„A teď?“ (sundá dvě cihly)
„Teď jo.“

Pokud si v životě naložíte více, než uvezete, neposunete se nikam, vyčerpáte se a budete muset odpočívat. Anebo budete stát na místě a funět ve snaze pohnout horou. Pro někoho je skutečně motivující se překonávat, ale pro druhého je to spíše stopka. A toto je potřeba vědět a neřídit se lidmi, kteří potřebují vystupovat z komfortních zón, ať je to cokoliv.

Mnoha lidem se uleví, když ví, že vystupování z komfortní zóny jim v ničem nepomůže. Zbaví se pocitu, že by to měli dělat taky, když to funguje druhým. Je v pořádku rozvíjet se uvnitř komfortní zóny, případně z ní vystupovat jen trošinku.

Pokud cítíte, že vám stačí opravdu málo, je to tak pro vás správně. S klidem tedy můžete pustit snahu o překonávání se a najít to, v čem je vám dobře. Můžete po malých dávkách pracovat a rozkvétat stejně jako typy, kteří pro svůj růst potřebují skákat do ledové vody, lézt na vysoké hory, vydělávat miliony, hecovat se a překonávat své hranice.

Oni mohou. Vy nemusíte.

 

UŽ JSTE V KLUBU MENTÁLNÍCH JAZYKŮ?